Çatı Membran Uygulaması

Okuma Süresi: 7 dakika

Birçok binanın çatı membran uygulamasına ihtiyacı bulunmaktadır. Binaların temel perde duvarlarının özellikle toprak dolgunun yapılmasından itibaren yer altı sularına maruz kalması kaçınılmaz bir haldir. Uygulama perde yüzeyinde yapılacaksa toprakla ilişki etmesi muhtemel bütün yüzeylerde çatı membranın her iki katmanında da tam yapıştırma yapılması gereklidir.

Çatı Membran Uygulaması Yapan Çatı Ustaları

Uzman Adı Mesleği İletişim
Hüseyin A. Çatı Ustası
Cemal Y. İnşaat Ustası

İleride yaşanabilecek daha korkunç sorunların önüne geçilmesi için denetim ve eğer varsa bakımlarının yapılması çatınızın daha uzun yaşamlı olmasını sağlayacaktır. Çatıda hatalı uygulamalar yapılması kısa yahut uzun vadede meydana çıkabilir. Çatı altı denilen kısımda ısı yalıtımı yapılması gereklidir. Su yalıtımı özellikle yağışın yoğun olduğu dönemlerde yel ile birlikte birlikte suyun kiremit altından sızması problemlerinin önüne geçmek için yapılması oldukça mühimdir. Çatı izolasyonu yapıldığı esnada döşeme üzeri ısı yalıtım yapılması tercih edilebilir. Üzerinde gezilmeyen veyahut insan tahribatına uğramayacağı fikir edinilen teras alanları için çatı membran uygulamasının peşinden rastgele bir işlem yapılmasına lüzum bulunmamaktadır.

çatı membran uygulaması 1

Çatıların Onarılması

Teras çatıların performansı ve hayat süresi su ve ısı yalıtım uygulamalarının kalitesine bağlıdır. Işın yansıtma özelliği vasıtası ile yaz sıcaklarında çatılarınız bundan sonra daha serin. Cam tülü taşıyıcılı membran arduaz taşı kaplamalı çatı membran ise teras çatıların dere ve parapetlerinde son kat çatı membran olarak kullanmak mümkün. Kiremit altı tahtası döşenmiş çatıların ya da düz yüzeyli malzeme ile birlikte kaplanmış çatıların metal kiremit ile birlikte döşenmesi eski çatı döşemesi sökülmelidir. Dışarıdan gelen natural birçok yağış çatıların direk maruz kaldığı en mühim faktörlerdir.

Membran Uygulaması

Sonrasında ise ısı yalıtım levhaları tam manası ile birlikte kaplandıktan sonra bunun üstüne ikinci kez su yalıtım membranları ısıtılarak yapıştırılır ve binanın çatısı hem ısı yalıtımı hem de çatı akması tamiri ile birlikte su ve ısıya karşı korunmuş oluyor. Koruyucu tabaka olarak beton dökülür ve yüzey kaplama malzemesi programı gerçekleştirilir. Balastlı Çatı Sistemi uygulamasında membranlar yan yana sıralanıp sıcak hava ile birlikte 5cm bindirilerek yapıştırılır. Eğimli çatılarda üzeri arduvaz ve aliminyum kaplı membranlar son kat programı için kullanmak mümkün.

Çatı membran programı mühim bir prosedürdür ve ilgiyle uygulanması gerekir. Teraslarda su yalıtımı uygulamasının ilk ve en mühim adımı alanın hijyenikliği ve düzgün olmasıdır. Temizlik işleminin sonrasında membran uygulamasının alanda tam tesir gösterebilmesi için su bazlı soğuk emülsiyon astarın zemine uygulanması gerekmektedir. Yalıtım uygulamasıyla binaya nüfuz edemeyen su; süzgeçler ve yağmur suyu drenaj (tahliye) boruları ile birlikte yapıdan uzaklaştırılır.

Çatı Uygulamaları

Çatı membran uygulamaları hem ısı hatta su yalıtımı hususunda uygulanan malzemeleridir. Çatı membran uygulamaları 5 ile birlikte 10 sene arasında başarılı bir biçimde binayı korumaya devam ediyor. Teras ve temel uygulamaları başta olmak üzere bütün su yalıtım detaylarında yüksek performansla tüketilir. Parapetlerde kışın kar düzeyinin üzerinde kalacak biçimde uygulama uygulanır. Tercih edilen ısı yalıtım malzemesinin çeşidine ve iç mekanın kullanım özelliği tarafında birtakım teras çatı uygulamalarında buhar kesici çatı membran kullanmak gerekebilir. Temel yalıtımlarının diğer yalıtımlardan farkı; onarımın ve hatalı yapılmış bir programın düzeltilme imkanının olmamasıdır. Betonarme döşeme üstüne de aynı yöntemle uygulama yapabilir.

Özel bir uygulama makinesi vasıtası ile her cins yüzeye ek yersiz uygulama yapabilir. Özel uygulama makineleri vasıtası ile birçok yüzeylere zorluk çekmeden uygulanabilir. Yüzey malzemeleri içinde bugünkü çağdaş yapıları için olmazsa olmazlardan birisi olan membranlar uygulamalarında çeşitlilik önemlidir.

çatı membran uygulaması 2

 

Döşeme üstüne yapılacak ise tahtaların temiz olmasına özen edilmelidir. Tamamı ile birlikte ustalık gerektiren bir hal olmasından ötürü her bireyin yapabileceği bir işlem değildir. Çatı membran katlarından en az birinin polyester taşıyıcılı olması tercih edilir. Uygulama ile birlikte alakalı garanti belgenizin olması daha sonraki senelerde da ulaşabileceğiniz kurumsal bir muhatabınız olması mühim üstünlük sağlayacaktır. Nemin zararlı etkileri sadece çatıda değil yapının bütününü etkilediğinden ortamdan uzaklaştırılması yapının uzun yaşamlı olması ve konforlu bir hayat için mühimdir. Çatıda yalıtım için sarfedilen malzemeler seçilirken çatı altının havalandırılması için buhar geçirgen yani soluk alan mamüller olması oldukça mühimdir.

Çatı Malzemeleri

Üst yüzeyi yapıstırmaya en münasip olan ısı yalıtım malzemeleri kullanılmalıdır. Üst yüzeyi yapıştırmaya en elverişli olan ısı yalıtım malzemeleri kullanılmalıdır. İzolasyon malzemeleri seçilirken epeyce itina edilmelidir. Binaların dış cepheleri oldukça zarar gördüğü için meydana çıkan meseleler sık sık yalıtım köpüğü ve ısı izolasyon malzemeleri ile birlikte giderilmektedir. Alanın fiziksel yapısı da göz önünde bulundurularak yalıtım malzemeleri kullanılmalıdır. Uretiminde sarfedilen malzemelerin hepsi yerli olduğundan ekonomiktir.

Çatı İzolasyon

Toprak etrafında gerçekleştirilen drenaj çalışmaları da yeraltı suyunun tazyikini düşürmede tesirli olsa da betonun su geçirmeyen katkılarla hazır hale gelmesi da tam bir izolasyonunu sağlamada tesirli olmamaktadır. Çatı osb üstüne yapılacak olan çatı membran uygulanırken izolasyonun tamamının yapıştırılması mühimdir. Taş izolasyon çare ortaklığı ile birlikte izolasyon çalışmalarını tamamlayan kullanıcılarımız sektördeki en iri referanslarımızdır. Sprey poliüretan köpük çatı arası izolasyonunda ulaşılması zor noktalara ve çatlak yada kırılmış mekanları basitçe kapatır. İstanbul’da en kaliteli izolasyon çözümleri en uygun fiyat garantisi veren çatı ustaları tarafından uygulanmaktadır. Düz çatılara göre daha çok izolasyon malzemesi gerektirir. Çatı izolasyonu konusunda çatı ustalarına ulaşmak için sitemizdeki ilgili bölümlere göz atabilirsiniz.

çatı membran uygulaması 3

 

Çatılarda Membran

Gezilen çatılarda membran üzeri mininum 50 mm kalınlığında beton plaklar yahut aynısı malzemeyle kaplanır. Gezilen çatılarda en az 50 mm kalınlığında beton plaklar döşenir. Örneğin ahşap ve metal çatılarda membran çatı sistemleri kullanılırken iken teras ve yatay çatılarda ise seramik bazlı ve çimento ile birlikte kristalize edilmiş malzemeler ile birlikte yalıtım uygulanmaktadır. Yenilenen çatılarda eski su yalıtım örtüsünün sağlamlığı denetim edilmeli ve zarar görmüş kısımlar elbette yenilenmelidir.

Çatı Türleri

Çatı şekline göre uygulanan membran sıkça dik çatılar ve güvercinlik çatı şekli olan bölgelerde gerçekleştirilir. Eğimli ve dik bahçe çatılar için net çözümler sunar. Çatı modeli dizayn edilirken tabakalar arasında havalandırılabilen hava boşlukları bırakılıyorsa bunlara soğuk çatılar ismi verilir.

Kaliteli Malzeme

Rüzgara karşı hafif malzemeler dayanıksız olacaktır. Bina yalıtımı yapıldığı esnada malzemeler dikkatli tercih edilmelidir. Üst üste istifleme yapılacak ise iki kat arasına yükü taşıyıp dağıtabilecek sağlamlıkta ahşap plaka konulmak suretiyle azami iki sıra istifleme yapılmalıdır. Uygulama yapılacak yerin keşfi gerçekleştirdikten sonra; gerektiğinde çatının inşaası veyahut tamiratı yapılıp isteğe bağlı olarak ısı yalıtımı yapılıp ikili kat çatı membran gerçekleştirilir.

Çatıda Kullanılan Malzemeler

Döşemelerde kabarma ve malzeme dokusunun bozulması görülebilmektedir. Çatının tümünde aynı tip malzeme kullanıldığından malzeme uyumsuzluğu ve çözümsüzlüğü yaşanmaz. Kullanılacak malzemenin buhar geçirgen olmaması çatı yapısını yani taşıyıcısını olumsuz yönde etkileyerek problemlerin meydana gelmesine neden olabilirken kullanıcıların sağlığını da olumsuz yönde etkileyecektir. Gereken tespitler gerçekleştirdikten sonra uygulanacak malzeme ve kesin bir fiyat çalışması yapabiliriz.

Çatı arası yalıtımı için sprey poliüretan köpük en en münasip malzemedir. Bölgeye göre yalıtım için öneri edilen yalıtım malzemesi doğru belirlenmelidir. Polyester keçe taşıyıcılı membranlar en sağlıklısı ve en kalitelisidir. Çatı membran işlerinizde itimat edilir ve kaliteli hizmet alabilmek istiyorsanız sitemizdeki çatı membran uygulaması yapan çatı ustalarıyla iletişime geçmeniz yeterli.

 

çatı membran uygulaması 4

Cam tülü ve polyester keçe taşıyıcılı tiplerde üretilmektedir. Doğal zeminde sıkıştırılmış dolgu üstüne membranların hasar almasını önleyecek bir ayırıcı tabakadan sonra iki kat polyester keçe taşıyıcılı polimer bitüm membran birbirine tam yapıştırılarak yüzeye serbest olarak serilir.

Membranlar

Düz membranlar üzerinde rastgele bir etken madde olmaksızın sadece yüzeye bulunduran çatı membranlardır. Yalıtım membranlarının uygulanmasından öncesinde yüzeyel sorunların bertaraf edilmesi gerekir. Arduazlı tip membranların yan binileri arduazsız olarak hazırlanmış 10 cm. PVC çatı membranları etkileyici bir estetiğe sahiptir ve montaj esnasında akabinde uygulayan bireyin işçiliğine görsel katkı sağlar.

Membran Çatı Nasıl Yapılır?

Birinci kat Membran şalümo ateşi ile birlikte ısıtılarak yüzeye tam anlamıyla yapıştırılır. Baş binilerinde ise 15 cm’lik kısım ısıtılarak taşların mala yardımıyla yüzeyden kazınması gereklidir. Uzun vadede faturalarınız bakımından kazanç sağlamanızı basitleştirir. Sahip olduğu yalıtım gücünü uzun vadede korumak nerdeyse imkansızdır. Yağmur ya da karın neden olduğu suların binalara zarar verdiği bilinir. Ek yerlerinin ise birbiriyle olası olduğunca üst üste gelmemesine itina gösterilmelidir. Uygulama yekpare olduğu için ses köprüleri oluşmaz. Yapıştırıcı kullanıldığı taktirde bini genisliği en az 10 cm olmalıdır. Lambrinin kullanıldığı yerlerde şık ve temiz bir manzara elde edilir.

çatı membran uygulaması 5

 

Membran

Farklı kalitelerde epeyce çeşitli membran türü ve markası yer almaktadır. İkinci su yalıtım membranı sınır duvar ve havuzu biçimde görüldüğügibi üstüne suyun ağırlığı istikbal biçimde kaplar. Dış yüzey olarak da düz çatı membran membran ve taşlı membran olarak da ikiye ayrılıyor. Bir membranın zemine yapıştırılması akabinde diğer membran da daha öncesinde yapıştırılan mebranın üstüne 10 cm binili olacak biçimde yapıştırılır. Trapez sac üstüne döşenen tas yünü tabakası membran ile birlikte örtülür. Mekanik olarak sabitlenen memban kenarı bir daha sonraki membran şeridi ile birlikte 15 cm bini genişliği ile birlikte kapatılır.

Termik şeridi olmayan membran uçları termik bantlanyla kaynak yapılarak birlestirilir. Yaklaşık 1000 m2 tek parça membran üretimi imkan dahilindedir. Termik kaynaklı biniler membran hayat süresi süresince sızdırmazlık özelliğini kaybetmez. Şeritler bir yönü kendinden yapışkanlı veyahut yalın çatı membran olarak üretilmektedir. Sıkıştırılmış zemin dolgusu üstüne yine iki kat polimer bitüm membran ile birlikte su yalıtımı yapılır. Farklı kalitelerde onlarca çeşit çatı membran türü ve markası bulunuyor.

Çatı Yalıtımı

Bilindiği vs bugünümüzde bina ve konutların yalıtımları epeyce iri ehemmiyet taşıyan bir konudur. Isı yalıtımındaki faktörü ise bina ve konutların kışın soğuktan yazın da sıcaktan korunmalarını esas alıyor. Ekstrüde polistiren ısı yalıtım levhaları su yalıtımı üstüne serbest olarak döşenir. Su yalıtım katmanı ısı yalıtımı tarafından bölgesel etkilerden korunur. Su yalıtım örtüleri düşeyde yükseltilir ve son kat su yalıtım örtüsü nişin tümünü kaplayacak biçimde gerçekleştirilir. Isı yalıtım plakaları su yalıtımı üstüne yerleştirilir. Temellerin suya karşı yalıtımında kullanılacak en sıhhatli yöntem dıştan bohçalamadır. Çatı su yalıtımlarında dekoratif manzara kazandırır.

Çatıdaki Zararları Önlemek

Çatı arası dar ise ve hava silkülasyonu yapmıyorsa zaman içinde ahşap çürüyerek bozunur bunu önlemek için çatıya havalandırma konur çatı dört köşe çatı ise 4 adet yerleştirilerek hava silkilüsyonu sağlanır. Giderin tıkanmasını önlemek için üst civarda yaprak tutucu kullanmak mümkün.

Add Comment